Sezona Opery Národního divadla a Státní opery vyvrcholí v červnu festivalem Opera Nova

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový – takový bude letošní ročník festivalu Opera Nova, který se uskuteční mezi 14. a 22. červnem 2024! První dva ročníky festivalu se uskutečnily v letech 2018 a 2019. Letos přináší Opera Nova do Prahy nejen řadu vynikajících operních novinek, ale i inovativní festivalový koncept, který propojuje operní tvorbu s dalšími druhy moderního umění a tématy, která hýbou současným světem.

Opera Národního divadla a Státní opera plánuje postupně uvádět v Praze jak nejvýznamnější operní díla 20. a 21. století, tak nová díla vzniklá na objednávku Národního divadla a to nejlepší z operní tvorby posledních let. Záměrem festivalu je představovat operu jako stále aktuální a živé umění, které odráží současné světové kulturně-společenské dění. Jedním z pilířů letošní dramaturgie jsou proto celospolečenská témata dneška, ať už se jedná o problematiku sociální nerovnosti, předsudků vůči jinakosti, postavení žen ve společnosti, nebo téma křehkého duševního zdraví v současné, rychle se měnící době. Zároveň si uvědomujeme, že naše přítomnost vychází z naší minulosti, se kterou je neoddělitelně spojena. Proto dramaturgie festivalu reflektuje i významné historické události. Letos je to například 100 let od úmrtí spisovatele Franze Kafky, či život a tragické osudy dětí v koncentračním táboře Terezín.

Sezona Opery Národního divadla a Státní opery vyvrcholí v červnu festivalem Opera Nova

Výrazným prvkem festivalové dramaturgie v letošním roce jsou rovněž moderní technologie, které doplní a ozvláštní vybrané inscenace. Obdobně jako v projektu Musica non grata se hned několik produkcí uskuteční mimo prostory naší první scény a Národní divadlo tak opět vyrazí za milovníky opery a současného umění mimo své hlavní budovy. Hrát se bude ve Státní opeře, na Nové scéně Národního divadla, v Divadle Bez zábradlí a v Divadle ABC. Důraz bude kladen také na udržitelnost v současném operním a divadelním provozu a návštěvníky čeká celá řada doprovodných akcí, včetně neformálních společenských setkání, diskusí, promítání a nejrůznějších performancí.

„Těší mě, že můžeme znovu přivést k životu náš festival Opera Nova. Je důležité vytvářet konstantní dialog se současnými umělci a jejich tvorbou a jsem rád, že letos v červnu budeme mít příležitost představit v Praze řadu vynikajících operních děl. Opera byla vždy současným uměním a my ji můžeme představit jako něco, co je bytostně spojeno se současností, různými druhy umění a aktuálním globálním vývojem,” říká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery.

Uměleckým kurátorem festivalu Opera Nova byl pro rok 2024 jmenován výrazný zástupce mladé generace českých dirigentů Jiří Rožeň, který pravidelně hostuje v Opeře Národního divadla a Státní opeře a zaměřuje se zde na nastudování operních děl 20. století. V rámci festivalu Opera Nova 2024 je Jiří Rožeň angažován mimo jiné jako hlavní dirigent v inscenaci opery György Ligetiho Le Grand Macabre, která je považována za jeden z milníků operní tvorby 20. století a která se konečně dočká své české premiéry 14. června 2024 na scéně Státní opery. Le Grand Macabre zahájí festival Opera Nova společně s Ligeti Late Night – mimořádnou performancí Lukase Ligetiho a jeho hostů, v rámci které zazní nová semi-improvizovaná kompozice tohoto mnohostranného umělce.

Následně v průběhu festivalového týdne uvedeme řadu nových operních děl českých i zahraničních autorů. Mladý český skladatel Jiří Trtík vytvořil na objednávku Národního divadla novou operu Kafkův dopis otci (15. a 20. 6.), ve Vídni žijící český skladatel Šimon Voseček pak scénické oratorium Stvůry (17. 6.). V české premiéře zazní rovněž operní dílo, které si získalo mimořádnou pozornost operního světa v nedávné době. Komorní opera The Yellow Wallpaper (18. 6.) mladé britské skladatelky Dani Howard byla v loňském roce úspěšně uvedena v legendárním londýnském divadle Sadler’s Wells a také v rámci Copenhagen Opera Festival. Speciálně k příležitosti letošního festivalu Opera Nova vznikla také dětská opera Motýli z Terezína (18. a 19. 6), kterou vytvořil nadějný francouzský dirigent a skladatel Charles Baumstark.

Sezona Opery Národního divadla a Státní opery vyvrcholí v červnu festivalem Opera Nova

Festival Opera Nova, který je rovněž výrazným příspěvkem Opery Národního divadla a Státní opery do projektu Rok české hudby 2024, bude místem setkání mnoha výjimečných českých a zahraničních umělců převážně nastupující generace. Mezí pozvané umělce a kreativní tvůrce patří například mezinárodně uznávaní pěvci jako je letošní nominant ceny Grammy Timur Bekbosunov (alias TIMUR), William Morgan, John Taylor Ward a Logan Lopez Gonzalez, pěvkyně Bella Adamova, Anna Piroli, Pavla Radostová, Arnhei?ur Eiríksdóttir, Eir Inderhaug a Clare Presland, designér Maxim Velčovský, režisér Josef Doležal, kostýmní výtvarnice Marianna Stránská, dirigentka Stephanie Childress, klavíristka Terezie Fialová či violoncellistka Hana Baboráková. Orchestr Národního divadla a Orchestr Státní opery doplní STRO.MY Ensemble a Kühnův dětský sbor. Ambasadory projektu se stali Bella Adamova a violoncellista Tomáš Jamník.

Celkem v rámci festivalu zazní tři světové a dvě české premiéry. Tímto ojedinělým uměleckým počinem Opera Národního divadla a Státní opera navazuje jak na předchozí ročníky festivalu, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).

Více informací o festivalu Opera Nova a jeho programu najdete na webových stránkách operanova.cz.

Zdroj foto: Národní divadlo

Související příspěvky