Na Pražských Příkopech v sídle České národní banky se uskutečnila diskuse o kybernetických rizicích

Ivan Bartoš, Lukáš Kintr a profesor Michal Pěchouček diskutovali o kybernetických rizicích v sídle České národní banky. Součástí večera bylo také slavnostní vyhlášení 22. ročníku soutěže Zlatá koruna.

Pokud je 19. století nazýváno stoletím páry, 20. stoletím internetu, pak 21. bude stoletím AI /umělé inteligence. „Možná je toto srovnání trochu nadnesené, ale možná také ne. Minulý rok byl ale pro vývoj umělé inteligence jednoznačně přelomový. V něm se ukázalo, že demokratizace AI přináší kromě pozitivních aspektů i celou řadu rizik. Tím nejpalčivějším je výrazný nárůst kybernetických útoků, na který vlády a regulační orgány na celém světě reagují zaváděním nových zákonů a regulací. To je téma, které z našeho pohledu významně zasahuje do vývoje ve finančním sektoru, proto jsme se mu rozhodli věnovat i na letošním udílení cen diskusí na téma Kyber(ne)bezpečnost s podtitulem AI – rok poté,“ říká ředitel a zakladatel projektu finančního a ekonomického vzdělávání Zlatá koruna Pavel Doležal.

Diskuse na téma Kybernetická rizika se zúčastnil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš, ředitel NÚKIB Lukáš Kintr, ředitel Centra AI (AIC) na Fakultě elektrotechnické ČVUT profesor Michal Pěchouček, generální ředitel VISA Marcel Gajdoš, prorektor VŠE Pavel Hnát, partner a AI Institute Leader Deloitte CE Jan Hejtmánek a COO Komerční banky Jitka Haubová.

Záznam živého přenosu diskuse

Záštitu nad projektem Zlatá koruna i letos přijal guvernér ČNB Aleš Michl a ministr financí Zbyněk Stanjura. „Ministerstvo financí podporuje každý seriózní projekt, který je zaměřen na popularizaci tématu finanční gramotnosti. Do tohoto výčtu patří samozřejmě i Zlatá koruna a moc děkuji všem, kteří jeho prostřednictvím již dlouhá léta zvyšují povědomí českých občanů o světě financí,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

V rámci diskuse byl představen exkluzivní výzkum Zlaté koruny, který na téma Kyberbezpečnosti připravila výzkumná agentura Ipsos„Z výzkumu vyplývá, že necelé třetině populace se stala nějaká podoba kybernetického útoku. Více než pětina z nich přišla o finanční prostředky,“ uvádí Michal Straka, Product & Business Development Director Ipsos. „Kyberbezpečnost je v posledních letech mediálně silně rostoucím tématem. Nejvíce prostoru je mu věnováno v online mediích a na sociálních sítích, kde diskusím na tato témata dominuje síť X (dříve Twitter). V posledním roce se mu věnuje i stále více podcastů. Nejsledovanější oblastí je ochrana firemních dat v závěsu s tématy ochrany osobních údajů a finančních prostředků,“ říká k tématu diskuse Marek Steiger, Brand Manager partnerské společnosti Mediaboard. Další závěry z výzkumu najdete na webu Zlaté koruny.

Závěrečná část večera byla věnována již tradičnímu vyhlášení výsledků 22. ročníku Zlaté koruny. Letos jsou úspěšné především ty produkty, které myslí na bezpečnost, moderní přístup a zmírnění dopadů inflace. 

„Vysoká míra inflace přirozeně vyvolala reakci i na straně investorů a střadatelů. Přestože se porazit inflaci při akceptovatelném riziku podařilo jen málokterým produktům, přesto i zmírnění jejího dopadu bylo vítané. Zřetelně to bylo vidět u domácností např. na přesunu peněz z běžných účtů na lépe úročené spořící účty,“ konstatuje Petr Dvořák, rektor VŠE a předseda Rady Finanční akademie Zlaté koruny, která má více než 400 členů a každoročně finanční produkty hodnotí.

Kompletní výsledky oceněných produktů Zlatá koruna 2024 najdete v odkazu níže:

https://www.zlatakoruna.info/zpravy/22-rocnik-souteze-zlata-koruna-zna-sve-viteze-vyhlasovani-predchazela-diskuze-o-kyberneticke-bezpecnosti .

Zdroj foto: Projekt Zlatá koruna

Související příspěvky