Poslední možnost zavítat do Retro muzea v obchodním domě Kotva, příští rok se stěhuje na novou adresu

Od céček a sifonů přes přenosnou Teslu a Emgetonky až po nábytek z UP Rousínov a umakartové jádro. Největší retro muzeum v Česku, které loni vzniklo ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva, mohou lidé navštívit v těchto dnech už jen do 14. ledna 2024. Poté se celá expozice přestěhuje do nového prostoru, který bude začátkem roku odtajněn. Vzpomínky na 70. a 80. léta v Československu v sobě nese 12 000 vystavených unikátních předmětů, které jsou k vidění. Tehdejší design i běžný život, ukázky módy, bydlení, stravování či trávení volného času s přicházejícím adventem doplnila vánoční dekorace. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do svátečního obývacího pokoje i kuchyně, prohlédnout si dárky, které se objevovaly pod stromečkem nebo si připomenout zimní oblečení a lyžařskou výbavu.

Československu vládne pevná ruka svazu, staví se první sídliště budoucnosti na pražském Jižáku a Vladimír Remek hrdě pluje vesmírem. Vorlíčkova česko-německá Popelka má premiéru v biografu a v Praze se koná mezinárodní módní přehlídka zemí RVHP. Českoslovenští hokejisté se na domácím turnaji stávají mistry světa, Karel Gott láme srdce fanynek a vzniká Institut průmyslového designu. Tvarový výtvarník získává nové, progresivnější, pojmenování designér,přibližuje atmosféru 70. a 80. let v Československu Robert Vůjtek, ředitel Retro muzea Praha.

Tu si lze totiž v prostorách obchodního domu Kotva užít už jen do 14. ledna 2024. Poté se expozice přesune, místo bude odtajněno později.

Poslední možnost zavítat do Retro muzea v obchodním domě Kotva, příští rok se stěhuje na novou adresu

Návštěvníci mají poslední možnost prohlédnout si expozici Retro Muzea Praha v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu Kotva, který dodává výstavě unikátnost doby, a kam je srdečně zveme. V současné době již probíhají stavební práce v novém Retro Muzeu, které z velké části představí nové expozice a zaměří se tentokrát nejen na design a běžný život ze 70. a 80. let v Československu. Témata, která s tímto obdobím souvisí, dále rozvineme,“ vysvětluje Vůjtek.

S blížícím se adventem přibyla v expozici také vánoční dekorace, kterou návštěvníci najdou v prostorách bytu, v kuchyni a v obývacím pokoji. Jaké cukroví se peklo, jak byl nazdobený vánoční strom a co pod ním našly děti i dospělí? Na stromečku nechybí tradiční skleněné foukané ozdoby a čokolády z kolekce, na jídelním stole voní zase linecké a nechybí ani Arabesky či vánočka. Jak moc se změnily dekorace a vánoční tabule od 70. let až po dnešek, to mohou návštěvníci posoudit dle exponátů sami. Stejně tak mohou porovnat obsah dárků pod dvěma vánočními stromy. Pod jeden z nich se nadělilo skromněji, druhý skrývá poklady z Tuzexu.

Poslední možnost zavítat do Retro muzea v obchodním domě Kotva, příští rok se stěhuje na novou adresu

Obaly od vánočních kolekcí, které vyráběly například Orion Praha, Maryša Rohatec či Zora Olomouc, najdou návštěvníci za pultem v konzumu. Jejich výroba začínala již v letních měsících, aby mělo ROH co rozdávat. Co se týče dárků, mezi nejžádanější patřily lyže, kolo značky Eska, stavebnice Merkur nebo panenky. Většina tam ale našla především teplé oblečení, rukavice, čepice a svetr, vše pletené na Dopletě. Typické zimní oblečení, výbavu na běžky, sáně i lyže jsou k vidění v poslední sekci Retro muzea Praha, která představuje zimní odívání a sporty. K vidění jsou například známé lyžařské vosky Skivo, které vyráběla Druchema již v 60. letech a vyrábí dodnes.

Poslední možnost zavítat do Retro muzea v obchodním domě Kotva, příští rok se stěhuje na novou adresu

Retro muzeum Praha zve návštěvníky do 70. a 80. let v Československu a připomíná tehdejší módu, design, trávení volného času, bydlení, hračky a mnoho dalšího z každodenního života. Připomenout si nejen retro Vánoce, ale celé období mohou návštěvníci OD Kotva už jen do 15. ledna 2024, kdy se muzeum na čas uzavře a přesune do nových prostor. Expozice je otevřena každý den od 9 do 20 hodin.

Zdroj foto: Retro muzeum Praha

Související příspěvky